תפריט ניווט מהיר
  Add a header to begin generating the table of contents
  Scroll to Top

  תוכנית עסקית

  מומחה בבניית תוכניות עסקיות - עו"ד טל טאוב

  תהליך בניית תוכנית עסקית

  כמו כל פעולה אחרת גם לצורך בניית תוכנית עסקית צריך – תוכנית.

   

  אלו הם השלבים המרכזיים שיהיה עלינו לבצע בכדי להצליח ולייצר תוכנית עסקית מקצועית ואיכותית.

  01.

  בניית תוכנית מחקר מקדים

  תוכנית עסקית טובה מתחילה במידע. איזה מידע? איך משיגים אותו? בדיוק לשם כך נדרש המחקר.

  04.
  מעקב וליווי אחר התוכנית

  יש לדאוג שהעסק אכן יתנהל על פי מה שנקבע במסגרת התוכנית העסקית באופן מתמיד.

  02.

  תוכנית עסקית זמנית

  לפיתח תוכנית עסקית נדרש זמן. לכן ועד שמתגבשת תוכנית עסקית מלאה יש להחליט כיצד נכון להתנהל.

  תוכנית עסקית
  03.  בניית תוכנית עסקית

  על בסיס הנתונים שהשגנו במסגרת המחקר, אנו מייצרים את התוכנית העסקית עצמה.

  06.  בחינה מחודשת

  בכל כמה זמן, וכן על פי אירועים מוגדרים מראש, יש לבחון את אפקטיביות התוכנית מחדש.

  תוכנית עסקית - מי צריך אותה?

  מסעדה

  מרבית המסעדות במדינת ישראל נסגרות בשנתיים הראשונות לפעילותן. תוכנית עסקית משפרת זאת משמעותית.

  סטארטאפים

  תוכנית עסקית סדורה לצורך הצעה למשקיעים היא תוכנית מפורטת ומורכבת שמטרה להציג יכולות ומשוך את ה"כן".

  UI-UX-Design-phone-application

  עסקים חדשים

  עסק חדש? חייב לדעת בדיוק היכן הוא נמצא ולאן הוא רוצה להגיע. ה"איך", זוהי בדיוק התוכנית העסקית.

  מקצועות חופשיים

  איך מגיעים ליותר לקוחות? איך סוגרים יותר עסקאות, אך דורשים כסף? תוכנית עסקית מספקת את כל התשובות.

  עסקים דיגיטליים

  איך לנהל שרשרת הספקה בדרופ-שיפינג? איך לנהל מלאי ומחסנים? ייבוא? שיווק לאתר המכירות? הכל מוסדר בתוכנית.

  עסקים קטנים

  לעסק קטן יכולת מוגבלת להתמודד עם כמות משימות. תוכנית עסקית מסייעת לנו לשמור על קצב בצורה נכונה ומדויקת.

  חברות

  חברה כמו כל גוף כלכלי חייבת להתנהל על פי תוכנית עסקית סדורה, במיוחד כאשר מדובר בחברה עתירת אמצעים.

  מחקר ופיתוח

  גם תוכנית מחקר צריכה להיכלל בתוכנית העסקית הכללית - כמה ולמה משקיעים בפיתוח, ומה מטרותיו.

  ואין ספור גורמים נוספים

  מספרות, חנויות, עורכי דין, מעצבים גרפיים...

  תוכנית עסקית - תוכנית עבודה אופרטיבית

  כל מי שאי פעם התעניין בפתיחת עסק מצא את עצמו קודם כל יושב על הספה, לבדו או ביחד עם אחרים וחושב “אם הייתי עושה X הייתי מרוויח יפה..” או “חבל שאין  בשכונה שלנו ספר” או “למה החנות ההיא לא מספקת את השירות באופן X“…

  בסופו של יום עסק מתחיל מרעיון, חזון כלשהו שעליו הוא נשען ובגינו הוא נולד. אך הרעיון, הניצוץ הזה, הוא רק ההשראה לעסק – ואין די בו בכדי לפתוח עסק מצליח.

  מהי תוכנית עסקית?

  בדרך כלל באותה שיחת סלון בא יושב היזם והוזה בפעל הראשונה את הרעיון המקורי עוברות לו בראש גם מחשבות מורכות יותר מסתם “חבל שאין בשכונה ספר” אלא גם הנסיבות שהביאו אותו לחשוב כך לדוגמה:

          מיעוט ספרים באיזור?

          חברים ומכרים הגרים באזור שהביעו עצמם כי הינם מחפשים ספר טוב בנרות?

          גם אם קיימים מתחרים, אולי היזם מאמין שאינם יודעים כיצד לפעול בפן השיווקי?

  תוכנית עסקית תפקידה לקחת את כל אותם מחשבות ולתרגם אותן לפרוצדורה אופרטיבית, ספר הפעלה על פיו יפעל בית העסק העתידי (או הקיים) במטרה לצמצם סיכונים ולהבטיח ככל שניתן את הצלחת העסק.

  האם די בשיחת סלון בכדי ליצור תוכנית עסקית איכותית? התשובה היא ממש לא. תוכנית עסקית איכותית דורשת תכנון וביצוע מחקר מקדים, הפקת מסקנות בצורה מקצועית ומשם רק מתחילה העבודה.

  • מי זקוק לתוכנית עסקית?
  אתחיל ואומר שכל עסק, בכל זמן צריך לפעול על בסיס תוכנית סדורה. אבל אם הייתי חייב לענות על השאלה אילו עסקים זקוקים אפילו יותר לתוכנית עסקית? הייתי מציין את העסקים הבאים:

   

  תוכנית עסקית לעסקים בהקמה

  עסקים בתכנון או עסקים חדשים שאינם פועלים על פי תוכנית סדורה היא אולי הקבוצה שחשוב לה ביותר להתאפס ולפעול לתכנון וכתיבת תוכנית עסקית בהקדם באפשרי. אלו הם עסקים שעדיין לא עמדו במבחן הזמן, ועדין לא השתרשו בהם נהלי עבודה ופרקטיקות שונות באופן אורגני. עסקים חדשים שאינם פועלים על פי תוכנית פשוט לא ממצים את הפוטנציאל העסקי שלהם – ללא יוצא מן הכלל.

   

  תוכנית עסקית ביצוע שינויים משמעותיים בעסק

  עם השינוי בא הסיכון. וכפי שאני תמיד אומר, אנו אנשי העסקים חייבים לחיות בעולם בו קיימים סיכונים ותפקידנו לנהל אותם נכונה. כמעט שאין מודל עסקי שאינו כרוך בסיכונים. עם זאת, קיים הבדל משמעותי בין ניהול סיכונים מחושב והימורים, אנו אף – פעם – לא – רוצים – להמר.

  תוכנית עסקית היא הדרך להפוך כל “הימור” לתהליך מנוהל וברור בו אנו יודעים למה אנחנו נכנסים, ואיך אנו יכולים לפעול בצורה המדויקת ביותר בכדי לשפר לאופטימום את היחס בין הסיכון והרווח. 

  לכן כדאי מאוד לעסקים שמתכוונים לבצע השקעות או כל שיני מהותי אחר בעסק לרקום תוכנית עסקית מתאימה לפני ביצוע המהלך החדש. 

   

  תוכנית עסקית לעסקים וותיקים

  בצד השני של המתרס גם לעסקים וותיקים וחזקים כדאי מאוד לבחון מחדש את התוכנית העסקית הקיימת על פיה הם פועלים – כשיש יותר, כל התייעלות שווה הרבה מאוד כסף.

  בנוסף בידי העסקים הוותיקים האפשרות לבחון שווקים משיקים, ושווקים חדשים תוך שימוש בכלים המצויים בידי בית העסק ה”מוצלח”. פעמים רבות ההתפתחות הטבעית “של העסק” היא לפתח עסק אחר.

  בסופו של יום – עם האמצעים עולה הצורך לחדש, לפתח ולהרוויח.

  מה כוללת תוכנית עסקית?

  תוכנית עסקית היא דרך מפורטת ומפורשת להביא את העסק שלך מהרעיון אל המטרה. תוכנית עסקית יכולה לכלול מספר רב של אלמנטים וה”עיצוב” של המסמך תלוי מאוד במטרה לשמה הוא נוצר.

   

  תוכנית עסקית לצרכים פנימיים

  תוכנית עסקית מסוג זה תהיה באופן יחסי קצרה, פשוטה וממוקדת מטרה. המסמך יכלול בדיוק את הפרקים שרלוונטיים לעסק הספציפי ולא יותר מכך. 
  המטרה של התוכנית היא לא לבצע סיקור אימתני של העסק לדורותיו ולכתוב תסריט לכל תרחיש שלא יבוא, אלא לספק לעסק “ספר הפעלה” פשוט ויעיל שבמידה והעסק יפעל על פיו – ישתפר ויתקדם.
  מאחורי אותו “ספר הפעלה” יתכן ויושקעו מאות שעות עבודה וכן השקעת משאבים אחרים ושימוש בידע פנימי (של בעל העסק) או חיצוני (למשל של יועץ עסקי). אך על התוצר הסופי להיות ממוקד ופשוט.

   

  תוכנית עסקית לצורך הצגה למשקיע

  זוהי תוכנית אחרת לחלוטין בא נרצה לפרט סט של אינפורמציות שעשויות מאוד לעניין את המשקיע. באופן טבעי התוכנית תהיה הרבה יותר כללית, ותכלול בעיקר סקירה רחבה של המצב הקיים (לרבות קישור למחקר מקדים ותוצאותיו), ופירוט רחב של התוכנית הכלכלית לרבות חישובי צפי ופוטנציאל וכדומה.

  תוכנית מסוג זה הרבה יותר רחבה, הרבה יותר גראפית והרבה יותר מלאה באינפורמציה כללית ו”לא שימושית” לצרכיו היום-יומיים של העסק.

  בסופו של יום – תוכנית עסקית המוצגת למשקיע מטרתה “למכור” את הפרויקט, ולא בהכרח לסייע לנהל אותו.

   

  רוצים לדעת עוד? מוזמנים ללמוד על הנושאים הבאים:

  מחקר מקדים לתוכנית עסקית

  למה הוא חשוב ואיך הוא מתנהל? הכל על מחקר מקדים לתוכנית עסקית.

  מה כוללת תוכנית עסקית?

  רוצים לדעת איך בנויה תוכנית עסקית ומה היא כוללת? לחצו כאן.

  יש לך שאלות שקשורות לתוכנית עסקית? קרא את השאלות ותשובות הנפוצות שכתבנו עבורך

  תוכנית עסקית שאלות ותשובות
  תוכנית עסקית היא הדרך מהאמצעים אל המטרה. תוכנית עסקית טובה מבוססת על מחקר מקדים איכותי, כמו גם על ידע, ניסיון ופעמים רבות אף מקוריות וחשיבה יצירתית.תוכנית עסקית צריכה לספק לעסק את כל מה שהוא צריך בכדי להתנהל מבלי שיהיה צורך לעצור הכל ולחשוב "מה עושים עכשיו"?יש לכם תוכנית עסקית קיימת? אתם עדין לא בטוחים מה לעשות? סימן שהתוכנית פשוט לא מתאימה לתקופה או לא היתה טובה ואיכותית מלכתחילה.
  זה אולי ישמע קצת כמו סיסמה, אבל האמת היא שכל עסק זקוק לתוכנית עסקית. כמובן שישנם עסקים בהם ניתן לפעול גם בצורה פחות מאורגנת וה"נזק" יהיה קטן יותר, אך אין ספק כי עבודה מסודרת על פי תוכנית סדורה תמיד עדיפה.זכרו - כאנשי עסקים אנחנו מנהלים סיכונים, לא מהמרים. עבודה ללא תוכנית עסקית היא למעשה ניהול סיכונים ללא הכלים המתאימים להתמודד איתם, או הימור...אם אין בידך תוכנית כתותבה, זה הזמן לפנות ליועץ עסקי ולכתוב אחת. רוצה לדעת עוד? מוזמן ליצור קשר, השיחה חינם..
  התשובה משתנה בייחס לצרכים של הלקוח. אין דין תוכנית עסקית אופרטיבית שמטרתה ניהול העסק בפועל לתוכנית עסקית מקיפה שמטרתה הצגת הפרויקט למשקיעים למשל.באופן כללי תוכנית עסקית טובה תכלול בדיוק את מה שהיא צריכה ולא יותר - תוכנית אופרטיבית תכלול אך ורק את הנדרש בכדי להבין את הסיבות לנקיטה בפעולות ואת הפעולות אותן עלינו לבצע - ובאופן כללי לא לעסוק בסיכום נתונים אמפיריים והוכחות לריוחיות פוטנציאלית של המודל הכלכלי.מה תוכנית עסקית תתן לעסק הפרטי שלכם? צרו קשר, אשמח לשמוע במה הנכם עוסקים ולנסות להבין ביחד את היתרונות של תוכנית עסקית עבורכם.
  במרוצת השנים כתבתי מאות תוכניות עסקיות מסוגים שונים, למטרות אופרטיביות (לניהול עסקים) וגם לחיפוש משקיעים.אני מאמין שיש לתפור את התוכנית למידותיו של כל עסק, ולפעול לבניית תוכנית עסקית "מסודרת על הנייר" רק כאשר הדבר נכון לבית העסק. בהחלט ניתן לפעול גם על בסיס תוכנית כללית יותר (כמעט בנקודות), אך הדבר כמובן פחות מומלץ.בסופו של יום טוב לפעול על פי קונספט מאשר לרוץ בעלטה. אך תוכנית עסקית סדורה וברורה היא הדרך לפעול בבטחה ולהתקדם עם ראש מורם אל המטרה.

  מעוניין בשירות ייעוץ עסקי?

  השאר פרטים ונתקשר!
  או לחץ מטה והתקשר אלינו​​