כיצד לכתוב בצורה נכונה תקנון לחנות וירטואלית

תקנון חנות וירטואלית האם אפשר לכתוב לבד או רק בליווי עורך דין

תקנון חנות וירטואלית האם אפשר לכתוב לבד או רק בליווי עורך דין

אתה נמצא בתהליך הקמת חנות אינטרנטית לעסק שלך וכאשר מתכנת האתר שלך מבקש את התנאים וההגבלות שלך כלומר תקנון לאתר, בילית שבועות בשקלול ההודעות של דף הנחיתה שלך, הביוגרפיה שלך ושיפוץ כל דף באתר, אבל מה עם האותיות הקטנות שאתה רואה מקושרות לתחתית כל אתר? אתה בספק אם מישהו יקרא אותו אי פעם, אז האם אתה באמת צריך תקנון עבור אתר לאחר הקמת חנות וירטואלית שלך?
אין ספק שהדף המשעמם ביותר באתר שלך הוא  דף תקנון האתר והוא קובע את הכללים לשימוש באתר שלך, למרות שלרוב האתרים יש אחד כזה, למעשה אין דרישה חוקית להגדרת תקנון עבור אתרים.
עם זאת, אם אתה אוסף את הנתונים האישיים של המשתמש כפי שלרוב עושים באתרים של חנויות וירטואליות, אתה נדרש להחזיק במדיניות פרטיות מוצהרת.
תנאים והגבלות אולי לא נדרשים על פי חוק, אך עדיין זה דבר חכם לכלול,  דפים אלה יכולים להגביל את אחריותך אם לקוח ייקח אותך לבית המשפט, וכן יגנו על זכויותיך בכל הקשור לתוכן הכלול באתר שלך. בהתחשב בכך שבית המשפט יבחן את תקנון האתר שלך כדי לקבוע את התנאים החוזיים בינך לבין הלקוח, אתה תרצה להתייחס לדף זה ברצינות בכדי שהוא יעמוד לזכותך בבית המשפט.

אמנם התוכן הספציפי הכלול בתקנון משתנה על פי העסק והאתר שלך, אך הנה כמה מהיסודות שכלולים בו:

הגבלת האחריות שלך-

תרצה שיהיה סוג כלשהו של הצהרת אחריות שמטרתו להגביל את האחריות שלך במקרים שיש שגיאות בתוכן האינטרנט שלך, זה יהיה סוג כלשהו של סעיף שאומר שאתה לא לוקח אחריות על שגיאות בתוכן או על כך שהמידע שנמסר מדויק, שלם או מתאים לכל מטרה.

בנוסף, אם תאפשר למבקרים לפרסם תוכן באתר שלך, תרצה להוסיף סעיף המגביל את האחריות שלך על פוסטים פוגעניים למשל, הוסף הצהרת אחריות שאינך תומך ואינך אחראי להצהרות של צדדים שלישיים.

זכויות יוצרים-

ללא קשר למה שהאתר שלך עושה, עליך תמיד לכלול הודעה על זכויות יוצרים וסימן מסחרי. 

מדיניות פרטיות-

אם אתה אוסף מידע כלשהו מלקוחותיך (כגון כתובות דוא”ל או פרטי כרטיסי אשראי), עליך לפרסם מדיניות פרטיות המפרטת כיצד מידע זה ישמש או לא ישמש, זהו החלק היחיד של התנאים וההגבלות הנדרש על פי חוק. 

כתיבת תקנון לחנות

הבהירו את החוק לפיו פועל האתר-

בתקנון האתר שלכם חשוב לציין גם מאיפה פועל האתר שלכם מבחינת החוק השולט, ברור שהאתרים בארץ פועלים לפי החוק של מדינת ישראל, אך אם אתה מוכר גם למדינות נוספות חשוב לציין זאת. 

האם צריך עורך דין כדי לכתוב את התקנון לפתיחת אתר מכירות?

תשובה קצרה, לא.

אינך זקוק לעורך דין שיכתוב את תנאי השימוש ומדיניות הפרטיות עבור אתר האינטרנט שלך ו / או האפליקציה שלך, ישנן מאמרים ותבניות מקוונים רבים שיספקו מספיק הדרכה בנושא בכדי לייצר תקנון אתר שככל הנראה יספק את כל הצרכים שלך, אבל האם אתה יודע מהם הצרכים שלך באמת? האם אתה יודע על אילו אינטרסים ספציפיים עבור העסק שלך אתה צריך להגן? האם אתה יודע להגן באופן חוקי על אותם אינטרסים? האם אתה יודע כיצד להגן על עצמך באופן אישי? 

המציאות היא שמקורות מקוונים בנויים לייצור אותו תקנון בסיסי עבור “אתרים טיפוסיים”.
אך מהו אתר טיפוסי? האם האתר שלך אופייני? כאמור, אין הכרח לעורך דין לנסח מסמכים אלה כך שאם אתה מרגיש בנוח לנסח אותם באופן אישי, אז בכל מקרה, אתה יכול להפסיק לקרוא כאן.
היתרון בשימוש בעורך דין לצורך ניסוח תנאי השימוש ומדיניות הפרטיות שלך הוא שהמסמכים יהיו ספציפיים לאתר ו/או האפליקציה שלך ועסק מסוים, לא רק שעורך דין ינסח מסמכים אלה באופן שיגן על העסק שלך בזמן הנוכחי, אלא הוא יכול לנסח את המסמכים הללו כך שהם יהיו תקפים גם בעתיד כדי לאפשר להגן על העסק שלך גם בזמן שהוא מתפתח, ויאפשר לך להתמקד בצמיחת העסק שלך ולא בתנאי שימוש.

כשמדובר ביצירת תקנון האתר שלך, יש שלוש דרכים נפוצות ללכת:

 1. העתק אותו מאתר אחר- מכיוון שלמעשה לכל חברה יש תקנון אתר וכנראה שאיש לא יקרא אותו לעולם, מדוע לא פשוט להעתיק את הנוסח ממישהו שנראה כאילו הוא יודע מה הוא עושה? מפתה ככל שיהיה, זה לא רעיון טוב, בתור התחלה לקחת תוכן שאינו ברשות הרבים זו הפרת זכויות יוצרים חשוב מכך, אם העתקת את התקנון שלך מאתר אחר, ייתכן שלא תוכל לסמוך עליו שיגן על העסק שלך בבית המשפט.
  אמנם אינך יכול להעתיק תקנון אתר מאף אחד, אך חכם לבדוק כמה דוגמאות מעסקים דומים בתחום העסק שלך,  זה ייתן לך תחושה של מה שאתה צריך לכלול משלך.
 2.  השתמש בתבניות מוכנות- בהתחשב בכמות האתרים שישנם שיכתבו עבורך תקנון לאתר, אין שום סיבה אמיתית להעתיק מאתר אחר בכל מקרה, פשוט חפש תקנון לאתר בגוגל ותוכל לראות אינספור אפשרויות לבחירה, אתרים אלה ירכיבו עבורכם את הסעיפים הבסיסיים, ובמקרים רבים זו תהיה אפשרות מתאימה לחלוטין.
 3. בקש מעורך דין לנסח אותו עבורך- במקרים מסוימים, תרצה שעורך דין יכתוב או לפחות יבחן את תנאי התקנון שלך כדי לוודא שהם עונים על הצרכים הספציפיים של העסק שלך.
  כשזה מגיע לעסקים קטנים וחנויות וירטואליות כדאי לחשוב על שימוש בעורך דין.
  אתרים העוסקים במסחר אלקטרוני (כלומר, אתה מבצע בפועל עסקים באתר שלך לעומת סתם שיווק) אוספים נתונים אישיים של המשתמש או שהם מדברים עם קהל מתחת לגיל 18.
  עבור האחרון, חלים כללים מיוחדים לשיווק עבור קטינים, ואתה תרצה לוודא שאתה מציית לחוק שאתר האינטרנט שלך משקף זאת.

לסיכום כתיבת תקנון , 

התקנון יכול להיכתב על ידי כל אדם , במידה ואינך רוצה לקחת אחריות בכל הקשור לבעיות משפטיות מומלץ להתייעץ עם עורך דין לכתיבת תקנון , נשמח לעזור לך צור איתנו קשר שיחת ייעוץ בחינם !

תפריט ניווט מהיר
  Add a header to begin generating the table of contents
  Scroll to Top
  לאן תלך?! דבר עם מומחה איקומרס!