מהו חוק הנגישות ואיך הוא חל על חנות וירטואלית

חוק הנגישות בחנות ווירטואלית

מהו חוק הנגישות ואיך הוא חל על חנות וירטואלית

בעלי אתרים מאוד רוצים למשוך אליהם כמה שיותר מבקרים, עם זאת מעטים נוקטים בצעדים הנחוצים בכדי להבטיח כי אתר מכירות יכול לשמש את כולם, ישנם מיליוני משתמשים המסתמכים על כך שהאתרים יהיו נגישים, ואם לא תקדישו את הזמן להבין את הצרכים שלהם, תאבדו את כולם, למרבה המזל הנגישות אינה קשה ליישום, אתם רק צריכים להבין את הסוגיות הבסיסיות שיכולות להפוך אתר קשה לשימוש או בלתי אפשרי לשימוש עבור אנשים מסוימים, ברגע שתוכלו לעשות זאת תוכלו לנקוט צעדים בכדי להימנע מטעויות אלה ולהפוך את האתר שלכם למסביר פנים לכל המבקרים.

לתוסף נגישות חינמי .

במאמר זה, נסקור מה החוק קובע לגבי נגישות אתרים, איך זה עובד בפועל ומדוע הנגשת אתרים היא חשובה כל כך. 

חוק נגישות

מהו חוק הנגישות?

באופן אידיאלי, כולם צריכים להיות מסוגלים להשתמש בכל אתר באינטרנט, לא משנה אם יש להם מצב שמשפיע על היכולות שלהם או באיזה חומרה ותוכנה הם צריכים להשתמש, זהו העיקרון הראשי העומד מאחורי הרעיון של נגישות לאינטרנט שחייבת לפעול ישר לאחר פתיחת חנות וירטואלית , העובדה היא שמיליוני משתמשי אינטרנט בעלי צרכים מיוחדים, מוגבלות וליקויים שיכולים להקשות עליהם או אפילו לגרום לכך שבלתי אפשרי עבורם לגלוש בסוגים מסוימים של אתרים, על ידי עיצוב האתר שלכם עם אתגרים אלה בחשבון, אתם יכולים להבטיח שהוא יתקבל בברכה לכמה שיותר משתמשים, אמנם ישנן הרבה מוגבלות ותנאים שיכולים להשפיע על האופן בו אנשים משתמשים באתרים, אך נסתכל על כמה מהקטגוריות הנפוצות ביותר של ליקויים:

 1. לקויי ראייה: זה כולל חוסר יכולת חלקי או מוחלט לראות או לתפוס ניגודי צבע.
 2. לקות שמיעה: יש משתמשים שיש להם יכולת שמיעה נמוכה יותר.
 3. כישורים מוטוריים / מוגבלויות גופניות: משתמשים עשויים להתקשות בהנעת חלקים מגופם, כולל ביצוע תנועות מדויקות (למשל בעת שימוש בעכבר).
 4. התקפים רגישים לאור: מצבים כמו אפילפסיה יכולים לגרום להתקפים המופעלים לרוב על ידי אורות מהבהבים, כמו אלו שיכולים להיווצר מבאנרים שונים באתר.
 5. לקויות קוגניטיביות: ישנם גם מצבים רבים המשפיעים על היכולת הקוגניטיבית, כמו דמנציה ודיסלקציה.

כדי לעקוף סוגיות אלה אנשים רבים משתמשים בטכנולוגיות עזר כדי לגלוש באינטרנט, זה כולל קוראי מסך שקוראים את הטקסט בכל עמוד, תוכנת זיהוי דיבור שממירה דיבור לטקסט, צגי ברייל ואפילו מקלדות אלטרנטיביות המתאימות לצרכים מיוחדים, מכיוון שכך כמעט כל אחד יכול לגלוש באינטרנט, יתר על כן אתה יכול לשפר את החוויות שלהם בצורה משמעותית על ידי עיצוב האתר שלך עם נגישות בראש.

במדינת ישראל, קיים חוק המחייב בעלי אתרים להנגיש את האתרים שלהם לאוכלוסייה עם מוגבלויות לאחר בניית חנות אינטרנטית, מאחר ומדובר בדרישה לפי חוק חשוב להבין שאם לא תנגישו את האתר שלכם אתם מסתכנים בתביעה וקבלת קנס שיכול לעלות לכם הרבה יותר ממה שתשלמו עבור הנגשת האתר.

החוק בעיקרון דורש מכל עסק בעל מחזור של יותר מ-300 אלף שקל להנגיש את האתר שלו, כמובן שהחוק מכיל עוד הרבה סעיפים והסברים נוספים שמסבירים מתי וכיצד אתם מחוייבים להנגיש את האתר שלכם, כדי לקבל מידע יותר מפורט כדאי לקרוא על החוק באתר הממשלתי של משרד המשפטים.

למה כדאי להנגיש את האתר שלכם?

יש מספר סיבות שכדאי לכם להנגיש את האתר שלכם ולא רק מפני שהחוק מחייב אתכם, כפי שאתם יכולים לדמיין, היתרונות למשתמש בהנגשת האתר שלך הם עצומים. זה דבר שחשוב לעשות פשוט מנקודת מבט הומניסטית, מכיוון שהוא מבטיח שלא תפלה אנשים עם מוגבלות, כמובן שיפור הנגישות באתר שלכם מספק לכם יתרונות רבים, הנגשת האתר שלכם יכולה להגדיל מיידית את קהל הלקוחות הפוטנציאלי שלכם, המתמטיקה ברורה כאן,אם משתמשים רבים יותר יכולים להשתמש באתר שלכם, אתם פשוט מגדילים את בסיס המשתמשים הפוטנציאלי שלכם באופן אקספוננציאלי, זה יכול לשים אתכם צעד אחד לפני המתחרים שאולי לא עשו את אותם צעדים עבור נגישות, על ידי חשיבה במונחים של נגישות, אתם יכולים גם להועיל לכל המבקרים שלכם, ולא רק למי שמתאים לקטגוריות שפירטנו קודם. רבים מהשיקולים הכרוכים בהנגשת האתר שלכם ישפרו גם את העיצוב והשימושיות הכללית שלו, בנוסף לגרום לאתר שלך להיות גמיש יותר ומוכן יותר לשינויים עתידיים לאורך הדרך, בנוסף הנגשת האתר שלכם יכולה לעזור לכם לקדם את האתר במנועי החיפוש, גוגל עצמה כבר הודתה שהיא מקדמת אתרים נגישים באופן פעיל, כמו כן, הנגשת האתר שלכם ככל הנראה תכלול שינויים במבנה האתר ובאופן שהוא פועל כך שהוא יותר קריא וידידותי למשתמש, וידוע ששני פרמטרים אלו מאוד חשובים בקידום אתרים.

איך מנגישים את האתר?

יש הרבה דברים שצריך לתת להם תשומת לב כשאתם באים להנגיש את האתר שלכם, מלדאוג לכך שאפשר להתנהל באתר שלכם רק עם מקלדת עבור אלו שלא יכולים להשתמש בעכבר ועד בחירת צבעים לאתר שלכם בזהירות עבור אנשים עם עיוורון צבעים.

הנגשת האתר יכולה לכלול הרבה מאוד התאמות, שבהרבה מהפעמים דורשות ידע מקצועי בתכנות ובניית אתרים. לכן, ההמלצה היא להיעזר באנשי מקצוע שהם כבר בעלי ניסיון רב בהנגשת אתרים וכבר מודעים לכל ההתאמות שיש להכניס לאתרים, בשורה התחתונה, העדיפות העליונה היא להבטיח שהאתר שלכם יהיה נגיש לכמה שיותר אנשים. אין סיבה להחריג אף אחד, מה גם שקל יחסית להימנע מכך, לא רק שהחוק מחייב זאת וכך תוכלו להימנע מקנסות ותביעות מיותרים, אלא המשתמשים שלכם יודו לכם, וגם סביר להניח שתראו יתרונות נוספים בצורה של תנועה מוגברת ושיעור המרות גבוה יותר.

על ידי הקדשת זמן להבין את הפגמים האפשריים בעיצוב ובתוכן שלכם, אתם יכולים לוודא שהאתר שלכם מותאם לנגישות היום ואם לא תוכל לפנות אלינו ולהתחיל כבר היום להנגיש אותו.

צור איתנו קשר שיחת ייעוץ בחינם !

תפריט ניווט מהיר
  Add a header to begin generating the table of contents
  Scroll to Top
  לאן תלך?! דבר עם מומחה איקומרס!